léčivé byliny

Následujících sedm pomocníků ze zelené louky nám poskytne rychlou a šetrnou pomoc při různých zdravotních potížích jako například při bolestech hlavy, nervozitě, menstruačních potížích a jiných. Můžeme si je opatřit v lékárně nebo sami natrhat na zahrádce

Rozmarýn

Vylepší nejenom naši kuchyni, ale zároveń zklidňuje a mírní bolesti hlavy. Dá se pít jako čaj ( jednu polévkovou lžíci byliny zalijeme čtvrt litrem horké vody) nebo si z něj můžeme připravit příjemnou koupel k zmírnění potíží.

Kontryhel

Krásně žlutě kvetoucí rostlinka se používá proti všem druhům menstruačních potíží. Kromě jiného obsahuje rostlinný hormon progesteron. Jako čaj je účinný proti křečím a bolestem v podbřišku  (1 polévková lžíce se přelije čtvrt litrem horké vody). Není vhodný pro těhotné. 

Třezalka

Je účinným pomocníkem proti depresivním náladám. Připravujeme z ní čaj nebo se dají sehnat tabletky.

Heřmánek

Patří k nejznámějším léčivkám. Působí proti zánětům, léčí rány, uvolňuje křeče, ničí bakterie a plísně. Pijeme ho jako čaj, můžeme si opatřit heřmánkové masti nebo i oleje. Vynikající účinky má inhalace heřmánkových par. 

Levandule

Nádherně uklidňuje a napomáhá ke klidnému spánku. Olej z levandule nebo sušené květy krásně voní, dají se vyrobit nebo koupit polštářky nebo pytlíčky plněné květy levandule. 

Tymián

Je znám svými zklidňujícími, antibakteriálními a odvodňujícími účinky, používá se proto při trávicích potížích, kašli a nachlazení. Čaj připravíme z čajové lžičky lístků, kterou zalijeme čtvrt litrem horké vody a necháme asi pět minut vyluhovat. 

Růže

Královna květin je nejen krásná, ale vyznačuje se i protizánětlivým účinkem svých éterických olejů, růžová voda čistí pleť a používá se při ekzémech, bodnutí hmyzem nebo při menších poraněních. Růžovou vodu si připravíme i sami : 50 gramů lístků přelijeme litrem vařící vody a necháme hodinu luhovat. Potom lístky vyndáme a vodou znovu přelijeme 50 gramů lístků. Necháme luhovat. Tento proces zopakujeme ještě potřetí. Necháme vychladnout a můžeme používat.

Autor Luci

Přidat komentář

   

Zdraví