ovoce a diety

Pokud držíte dietu nebo jen chcete žít zdravě, potom jistě ovoce tvoří velkou část vašeho jídelníčku. Dejte si ale pozor, ne všechny druhy ovoce jsou při dietě vhodné. Některé představují dokonce kalorickou bombu! Jaké ovoce je tedy vhodné a které byste raději měla při dietě vynechat?

Pozor si musíte dát na glykemický index

GI je zkratka, která se používá pro glykemický index. Glykemický index je ukazatel, podle kterého se určuje, s jakou rychlostí přechází cukr obsažený v potravinách do krve. Při dietě jsou vhodné potraviny, které mají nízký nebo střední glykemický index. Většina ovoce ho má, ovšem některé druhy nikoliv, a právě na ty je potřeba dávat si dobrý pozor.

Jaké ovoce je vhodné se při dietě vyvarovat

Některé druhy ovoce mají vyšší glykemický index a s jejich konzumací při dietě je tedy nutné opatrně. Mezi tyto druhy ovoce patří: hroznové víno, banány, papája a také avokádo. Jíst je můžete, ovšem v malém množství. Zapomeňte ale na kandované ovoce či kompoty, obsahují hodně cukru.

Vhodné druhy ovoce pro dietu

Ovoce je při dietě skvělé v tom, že zažene hlad, dodá potřebné vitamíny a navíc nemusíte mít výčitky, že ho sníte i větší množství. Mezi vhodné druhy ovoce patří: jablko, hruška, všechny citrusové plody, jahody, broskve, švestky, meloun (ale pozor, obsahuje hodně vody), dále také borůvky, kiwi nebo ananas.

Ovoce jezte v přiměřených dávkách, nejlépe 3x denně.

Autor: Magda

Přidat komentář

   

Zdraví