beta-karoten

Kde se vlastně bere, a proč se začátkem každého léta o něm všude mluví?

Beta-karoten - malý přírodní zázrak, který umí pečovat nejenom o naše zdraví, ale dokáže rozjasnit pokožku a dodává pleti krásnou  zdravou barvu.

Beta-karoten patří do skupiny pigmentů zvaných karotenoidy a je hlavní složkou ve výživě člověka zároveň s vitamínem A.

Stejně jako vitamin A není beta-karoten rozpustný ve vodě, ale je v tucích, a i proto je výborné ho kombinovat ve stravě například s oleji v salátech (např. ze špenátu, který byl připraven bez tuku, se resorbuje pouze 6 % z celkového beta-karotenu, přidáme-li při kuchyňské úpravě tuk, zvýší se absorbce beta-karotenu až na 60 %).

Nejbohatší zdroje beta-karotenu:

- mrkev

- meruňky

- papája

- mango

- nektarinky

- broskve

- špenát

- brokolice

- hrách

- kapusta

- řeřicha

Karotenoidy se vyskytují také v živočišných materiálech, např. dávají zabarvení vaječnému žloutku, máslu nebo masu lososa.

Co umí?

Samotný beta-karoten je důležitý antioxidant, což znamená, že chrání náš organizmus před působením škodlivých volných radikálů.

Ty poškozují tělesné buňky včetně těch kožních, boj proti radikálům je tak rozhodně přínosný, chceme-li mít i pokožku zdravou a v pořádku. Červeno-oranžový pigment beta-karotenu přitom pomáhá dodat pleti rozzářený vzhled s nádechem zlato-oranžové barvy, proto se často přidává beta-karoten také do opalovacích olejů, které potom odrážejí na slunci nádherné bronzové odstíny.

Samotný vitamín A má v lidském organismu i mnoho dalších podstatných funkcí, například dobrý zrak. Jedním z prvních příznaků nedostatku může být dokonce šeroslepost.

Je prostě všude

Karotenoidy jsou látky, které se vyskytují převážně v ovoci a zelenině a dávají jim typické žluté a oranžové zabarvení. Dopřávat si můžete beta-karoten ve spoustě vynikajících jídel, nebo můžete zvolit rovnou formu pravidelného užívání v kapslích, kterých je na trhu k dispozici celá řada. Velmi efektivní je během léta i kosmetika doplněná o tento vitamín, protože jak už bylo zmíněno, přirozený pigment betakarotenu lehce obarví pleť a její vzhled je potom krásně tónovaný do opálených odstínů.

Infuzní terapie

Pokud chcete celý proces s dodáním vitamínů urychlit, můžete navštívit například infuzní terapii. Betakaroten sice nelze infuzí podávat, ale pro dosažení kvalitního opálení jde využít třeba kombinace infuzní a ozónové terapie s podáním ozónu a multivitaminového koktejlu (D, E, B, biotin, atd.).

Předávkování snáz, než si myslíte

Při akutním předávkování beta-karotenem nám naštěstí nehrozí žádné závažné zdravotní komplikace (na rozdíl od předávkování vitamínem A). Dlouhodobé podávání vyšších dávek ale může vést k oranžovému zbarvení dlaní či plosek nohou. Tělo má beta karotenu až moc a ukládá si jej v rohové vrstvě kůže. Pokud se to stane, beta karoten vysadíme, dokud kůže nezíská nazpět svou přirozenou barvu. 

Přidat komentář

   

Zdraví