tréma

Tréma je pěkně velká potvora, která dokáže opravdu znepříjemnit život. Tréma je popisována jako až úzkostný strach z neúspěchu, veřejné potupy či výsměchu. Přepadnout nás může vlastně před jakýmkoliv veřejným vystoupením nebo i před pracovním pohovorem či v jiných pro nás důležitých situacích. V tomto článku se podíváme na to, jak s potvoru trémou bojovat a boj vyhrát.

Základem je víra v sebe samého

Tréma není nemoc. Je to vlastně jen náš osobní pocit, který my sami můžeme poměrně lehce změnit. Základem toho, jak se zbavit trémy, je víra v nás samé. Začněte se proto více soustředit sami na sebe. Připomínejte si každý den vlastní úspěchy, chvalte se.

Krok dva – zkouška

Pokud se chcete zbavit trémy, pomůže vám i hra. Stoupněte si před zrcadlo a představte si, že jste v situaci, ve které obvykle míváte trému. Začněte mluvit, odpovídat na imaginární otázky a třeba se i hádat. Vymýšlejte si situace a na ty reaguje.

Začátky v malé skupině

Pokud se bojíte vystupování ve větší skupině lidí, začněte pomalu. Zkuste se projevovat nejdříve ve skupinách menších. Zkuste se například dát do řeči s někým ve frontě či v čekárně u lékaře.

Naučte se ovládat

Trémy se také zbavíte tak, že si ji spojíte s něčím příjemným. Za každé vystoupení se pochvalte. Zkuste také sebe sami vyhecovat. Po úspěšném veřejném projevu se například odměňte něčím dobrým. Důležité je také sebeovládání. Soustřeďte se na pravidelné dýchání, při vystoupením samotném se věnujte sobě!

Jaké tipy na zbavení se trémy máte vy? Máte nějaký zaručený recept?

Autor: Magda

Přidat komentář

   

Zdraví