Odívání téměř snad od vzniku lidstva samotného jej ovlivňuje a člověk ovlivňuje jej. Na počátku člověk oděvy začal užívat spíše z praktického hlediska, z důvodu zahalení a ochrany před okolními vlivy.

 Odívání téměř snad od vzniku lidstva samotného jej ovlivňuje a člověk ovlivňuje jej. Na počátku člověk oděvy začal užívat spíše z praktického hlediska, z důvodu zahalení a ochrany před okolními vlivy. Později se začali dělat rozdíly mezi společenskými třídami. Ti bohatší kupovali nejnovější a nejluxusnější modely a tak se lidé na ulicích už jen dle šatů začali lišit. Lidé se rádi obklopovali různými módními doplňky, jako jsou náhrdelníky, náramky, kloubouky a pod. Za nejobdivuhodnější módu se považuje období renesance a rokoka.

Avšak velký přelom v módním průmyslu nastal v 19. století od kdy se datuje markatní rozkvět návrhářů. Oblečení definitivně přestává mít funkci pouze praktickou.... lidé vyjadřují pomocí šatů i své postoje a názory... náboženské vyznání a pod. Zmiňme si např. rocker´s módu.... drsný dojem... kožená bunda, ošoupané jeany... a nebo nezapomenutelní hippies... se svou barevností, kalhotami do zvonu, různými čelenkami a ověšeni šperky bez rozdílu pohlaví.

V 60. letech začíná pravá éra modelek, kteoru odstartovala Twiggy. Módní přehlídky jsou v plném proudu, když v 70. letech nastává průlom v oblasti modelingu a na mole se objevují i modelky tmavé pleti. Styl se začíná dostávat do našich běžných životů čím dál tím víc. Inspirujeme se známými osobnostmi, ale i lidmi kolem nás. Že Šaty dělají člověka? Dovolím si tvrdit, že né jednou byla tato skutečnost potvrzena.

Kontakt:
Tomáš Svoboda
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
tvojemoda.cz

Přidat komentář

   

Zdraví