Batikování

Tento druh batiky je velice jednoduchý a zvládne ho úplně každý. Nevytváříte žádné složité vzory, obrazce vám budou vznikat samy muchláním a mačkáním látky. K batikování je nejvhodnější tričko ze 100% bavlny. Stejně tak dobře se vám ale obarví i tričko s příměsí lycry.


Pomůcky pro batikování

Tričko, provázek, nůžky. Na barvení pak barvy, hrnec, vodu a sůl. Na máchání vodu, ocet a aviváž.

Postup batikování

Tričko namočíme, řádně vyždímáme. Mokré tričko se lépe obarví a batika se lépe skládá, mačká a uvazuje.

Jednoduše namačkáme tričko do koule. Dáme si záležet, nepodceňujeme zmuchlání. Barva by se měla dostat do všech viditelných míst.

Kouli převážeme různě provázkem. Utahujeme tak akorát. Volný provázek nám zaručí hodně obarvené tričko. Utažená a hodně omotaná koule zase méně batiky.

Kouli vaříme v barvící lázni, kterou jsme si připravili podle návodu na sáčku. Většinou je to půl hodiny.

Obarvenou kouli vyndáme. Rozvážeme provázky a tričko vymácháme ve studené vodě. Vyždímáme. Tričko znovu namačkáme a ovážeme provázkem. Barvící lázeň si uvaříme zase v jiné barvě. Tričko znovu obarvíme.

Záleží na vašem vkusu a fantazii, v jakých odstínech chcete tričko barvit a později nosit. Úplně nakonec po všech nabatikovaných odstínech tričko vymácháme ve studené vodě a ustálíme v kbelíku s vodou, octem a aviváží. Tričko zde necháme tak 20 minut. Sušíme ne na přímém slunci. Batikované tričko perte raději v ruce s trochu tekutého prášku na praní. Barvy si udrží svou pestrost a hned se neseperou. Přeji vám šikovné ruce při tvořivé práci.

Napsala: Svatka Jirmusová Ateliér TEWA

Profil:

Narodila jsem se v roce 1971. K batikování jsem se dostala po mateřské dovolené. Práce s textilem mě baví. Ať už je to batika a barvení, ruční malování, tisknutí, sítotisk, práce se savem. Jsem textilní výtvarnice, i když mým oborem ze školy, kterou jsem absolvovala je sklo. Batikuji již deset let. Moje práce si můžete prohlédnout nebo přímo objednat přes internetový e-shop na www.tewa.cz

Přidat komentář

   

Zdraví