kočka

Trochu plaché kočičí plemeno má svou domovinu na ruském severu, stalo se oblíbencem carské rodiny a v polovině devatenáctého století je britští námořníci rozšířili po celé Evropě. Ruská modrá kočka zaujme na první pohled především tajemným výrazem ve tváři, který by se dal označit s trochou fantazie i jako úsměv. Copak si asi myslí tato kočičí Mona Lisa?

Klidná a celkem společenská

Ruská modrá kočka je velmi klidným plemenem, které není ani příliš aktivní a spíše si lehne někam do vyhřátého pelíšku pod radiátorem. Lidská společnost v žádném případě nevadí, ale pozor – na malé děti není vůbec zvědavá a návštěvu bude spíš zpovzdálí ignorovat, je totiž na nějaký odpor či dokonce útok příliš líná a spíše se odplazí někam, kde nebude vidět ani slyšet. Snese se dobře se psy i jinými kočkami, výborně loví (i proto byla na carských dvorech hodně oblíbená) a má nádherný hlas operní pěvkyně, bohužel – nebo bohudík, pro ty, kteří nesnáší kočičí mňoukání, s ním vlastně dost šetří.

Specifická je oddanost této kočky, protože si vybere ve své lidské rodině jednoho jejího člena a tomu je věrná až za hrob. Docela zvláštní je i její osobní hygiena, ale to jsou snad jen a pouze šlechtické manýry někdejší kočičí carevny. 

Elegantní vzhled a stříbrná srst

Od ostatních plemen se liší ruská modrá kočka hlavně jemňoučkou a stříbřitou srstí, která je velice hustá (dvojitá, při česání se na kůži nedostanete ani za mák) a přizpůsobená podmínkám její domoviny. Šlachovité a dlouhé končetiny v kombinaci se špičatýma ušima a velkýma mandlovitýma očima jsou projevem velké elegance – a když k tomu připočítáme smaragdově zelené oči, máme před sebou skutečnou kočičí aristokracii. Pružné a dobře osvalené tělo působí dosti atletickým dojmem.

Péče o zevnějšek? Ne, ta není skoro potřeba, pokud nepočítáme pravidelné týdenní pročesávání. Někteří majitelé tvrdí, že pokud nebudeme kartáčovat tuto kočku moc často, bude mít tím lesklejší srst. Pozor dáváme i na délku drápků, které je občas třeba z provozních důvodů jemně přistřihnout.

Autor: Blacek

Poznámka: Na fotografii není ruská modrá kočka. Jde o ilutrativní fotografii

Přidat komentář

   

Zdraví