kočka

Pokud hodláte mít doma učiněného pecivála, není lepší volby. Perská kočka je zvířetem, o kterém ani nebudete vědět, tedy v případě, že bude k dispozici neustále plná miska. Snad nejklidnější kočičí plemeno světa se vyvinulo z pouštních koček daleké Asie, poprvé se dostala do Evropy v sedmnáctém století díky italským cestovatelům a velmi rychle na Starém kontinentu zdomácněla. 

Trpělivost především, samota jim nevadí

Perské kočky jsou maximálně trpělivé, při kontaktu s dětmi nebo jinými domácími mazlíčky rozhodně nebudou tím, kdo zaútočí první – spíše se budou snažit vše řešit metodou takzvané pasivní rezistence. Toto plemeno si raději pospí na pohovce, než aby se vydalo do terénu nebo dokonce prohánělo přemnožené hlodavce. Žádné hlučné chování nečekejte, „Peršanky“ jsou kočky z kanape, které se rády pomazlí snad s kýmkoliv včetně návštěv a vůbec jim nevadí, pokud je necháte nějakou dobu o samotě.

Nejsou totiž na člověku nijak závislé, jako třeba některá plemena z jihu Asie, které nedají bez Vaší společnosti ani ránu a duševně chřadnou, pokud si dovolíte odejít ráno do práce. 

Zavalitá postava a dětský kukuč

Perské kočky jsou zavalité a mohutné postavy, váží v průměru čtyři až sedm kilogramů a vynikají především dlouhou a hustou srstí. Mají plochý obličej, velké a přátelské oči, obvykle oranžové barvy a miniaturní uši. Robustní a velmi krátké tlapky dokreslují vizáž roztomilého nemotory, který je tak trochu při těle, ale vlastně mu to vůbec nijak nevadí. 

Toto kočičí plemeno potřebuje dosti péče, a to především v oblasti srsti. Existují sice speciální kosmetické přípravky, včetně kvalitních šamponů, ale přesto jde o relativně náročnou záležitost. Bez pravidelného – ideálně každodenního – česání se prostě neobejdete, jinak srst plstnatí a po čase byste museli svou kočičku potupně ostříhat takříkajíc dohola. Kovový hřeben, kartáč a pudr prostě budete brát do rukou dnes a denně, ale odměnou Vám bude nanejvýš spokojený a vrnící kočičí kamarád. 

Autor: Blacek

Poznámka: Na fotografii není perská kočka. Jde o ilutrativní fotografii

Přidat komentář

   

Zdraví