Před kotětem

Děti si přály místo plyšových hraček živé zvířátko a jejich sen se stane brzy skutečností. Jak bychom měli uzpůsobit byt, aby se kotě brzy aklimatizovalo a cítilo se u nás dobře? Jaká je základní výbava každé kočičí domácnosti?

V první řadě bychom neměli zapomenout na ložnici, tedy prostorný pelíšek, kde bude mít nový člen naší domácnosti bezpečné útočiště. Stačí klidně kartonová krabice skusem teplé látky, koťata nejsou nijak náročná. Důležité je spíš to, aby v pelíšku bylo teplo a nebyl kolem něj průvan.

Neméně důležitý je i kočičí záchod, přičemž opět postačí třeba obyčejná plastová bedna s trochou pilin nebo jiného savého materiálu (granulované stelivo ze zverimexu atp.). Zeptejte se předchozího majitele, na co je kotě zvyklé a zařiďte se podle toho. Přivykání něčemu novému by trvalo déle, už kvůli nadměrnému stresu znového domova a uklízet loužičky se Vám přeci nechce.

Nezbytné je mít i dvě (nebo ještě lépe tři) různé misky. Výhodou je miska z plechu nebo porcelánu, ale pro začátek je možné využít i obyčejnou plastovou. V zásadě je jedna miska na suché granulované krmivo, druhá je na takzvané mokré krmivo, tedy kapsičky a konzervy, třetí pak slouží jako zásobárna vody.

Každá kočka si brousí drápky, a pokud nechcete, aby tuto potřebu konala na drahém nábytku, musíte pořídit škrabadlo. To lze vyrobit doma nebo koupit ve zverimexu, kotě bude velmi vděčné například i za takzvaný kočičí strom, kde si vyhraje klidně celý den. A když už jsme u hraní, nezapomeňte na hračky – plyšové myšky, míčky, papírové koule, cokoliv. Důležitý je i hřeben, zvláště pokud bude mít kotě v dospělosti polodlouhou nebo dlouhou srst (třeba jako je tomu u perské kočky).

A pozor, důležitá rada na závěr. Nesmíme zapomínat ani na bezpečnost, takže zajistěte okna, krb, elektrické kabely a spotřebiče a prohlédněte i pokojové rostliny, některé z nich jsou pro kočku při požití jedovaté.

Autor: Blacek

 

Přidat komentář

   

Zdraví