Med a krása

Med nachází uplatnění v přírodní medicíně. Taky v kosmetice má mnohostranné využití. Vyzkoušené recepty na využití medu najdete v článku. 

Med jako lék

Už v antice patřil med k oblíbeným léčivým prostředkům. Známý řecký lékař Hippokrates (460-377 p.n.l.) jej považoval za všelék. K novodobým objevům patří zjištění, že med v sobě obsahuje velmi účinné látky, které chrání žaludek před vředy. Cenné enzymy chrání před infekcí. Moderní medicína dokázala, že dochází k usmrcení nebezpečných zárodků Heliobacter pylori.

Ale pozor, při zahřátí medu nad 40 stupňů C dojde ke ztrátě jeho léčivých možností, protože se zničí jeho antibakteriální účinky. Z tohoto důvodu je vhodné užívat med pouze v chladném stavu. Z hlediska živin na tom med není tak, jak se všeobecně má za to: obsahuje 80% cukru, 15% vody a 5% vitamínů a minerálních látek.

Med v kosmetice

Med se uplatní výborně i jako krášlicí prostředek v kosmetice.

Recepty z medu

- Proti nečistotám pleti se doporučuje jemný peeling: 2 lžíce medu a 10 kapek citronové šťávy smícháme s 2 lžícemi jemně drcených mandlí. Jemně vmasírujeme a necháme 5 minut působit. Potom spláchneme důkladně vlažnou vodou.

- Na suchou pleť použijeme 1 lžíci medu a 1 lžíci mléka, které dobře smícháme a naneseme na pleť. Po 5 minutách omyjeme vlažnou vodou.

- Proti bledosti pleti pomůže tato směs: jedno na kaši rozmačkané jablko smícháme s 1 lžící medu, opatrně naneseme na obličej a po 15 minutách umyjeme studenou vodou. Pleť bude dobře vyživená a zazáří růžovým nádechem.

- Vyšší jemnost rtů získáme tak, že je potřeme trochou medu a 5 minut necháme působit. Dle potřeby opakovat.

- Na poškozené vlasy působí dobře maska z půl šálku medu a se 2 lžícemi olivového oleje. Dobře naneseme na všechny vlasy a po 30 minutách velmi důkladně umyjeme.

- K nádherně lesklým vlasům pomůže 1 čajová lžíce medu rozpuštěná v půl litru horké vody. Tímto roztokem spláchneme při mytí vlasy naposled a pak už nesplachujeme. Získáme tím krásný lesk vlasů.

Přidat komentář

   

Zdraví