Styl Memphis

Když se v osmdesátých letech objevil styl Memphis, doslova otřásl světem designu základech. Byl charakteristický geometrickými motivy, zářivými barvami, abstraktními vzory a kontrastními kombinacemi. Memphis se nyní vrací s nečekanou intenzitou a rád by možná navštívil i váš domov.


Hnutí Memphis vzniklo v roce 1980, kdy se v Miláně. Miláno bylo tehdy pomyslným hlavním městě módy. Zde se sešla skupina podobně naladěných postmoderních designérů. Všichni vnímali soudobý design jako stylový a šik, připadal jim odosobněný a postrádali v něm barevnost. A výsledek se dostavil jako protireakce: překypující vzory, barvy a geometrickými tvary na široké škále různých materiálů. Memphis našel inspiraci ve stylech jako Art deco, Pop art a Bauhaus. Vymezuje se vůči statusu quo.

Geometrické tvary, troufalost a neotřelé kombinace 

Memphis je výstředním prvkem ve všech odvětvích a svým vlivem proměňuje módu a design. Metalické odstíny, moderní nebo geometrické tvary, troufalost a neotřelé kombinace – vše je Memphis.

Nábytek, látky, dekorace šperky v tomto stylu okamžitě upoutaly pozornost. S jakým cílem? Přece rozproudit konverzaci. Funkčnost přestala být základem. Nyní šlo o tvary a vzhled.

Grafické vlny

I módní průmysl se díky Memphisu posunul do nové roviny a jeho znaky se dodnes vynořují na slavných molech. V současnosti jsou výrazné kousky s pestrými, ale elegantními vzory a pronikavé barvy nepostradatelné. 

Chcete-li si skutečně užít návrat této vlny, nesmíte ignorovat grafické aspekty stylu. Černobílé linie, klikyháky nebo obdélníky, čtverce, kruhy, kužely… To vše jsou ozvěny Memphisu. 

„Máte-li rádi osmdesátky, v tomto stylu se určitě najdete. Při zařizování interiéru každopádně doporučuji přidat trochu elegance, v případě, že se tímto trendem necháte inspirovat. Pokud chcete styl Memphis zapojit tak či onak do svého života, buďte opatrní a nepřehánějte to, ať nevznikne bombastický cirkus. Jak se říká, méně někdy znamená více,“ radí designér Marek Poddaný ze studia SENSO DESIGN.

Styl Memphis

Zdrženlivě a nápadně

Chcete-li mít interiér v memphiském duchu, začněte od podlahy. Správná podlaha tvoří základní prvek tohoto výrazného stylu v interiéru. Zvolte bílou nebo šedou. A jako materiál dřevo, kámen anebo beton. A pak zbývá zkombinovat tento základ s typickými prvky memphiského stylu (pestrými doplňky, barevnými akcenty na stěnách) a materiály: bílé dřevo, keramika nebo. Hodí se sem polštáře, koberečky anebo vázy kypící barvami či geometrickými vzory.Vzkříšení tohoto trendu ovlivnilo i návrhy nábytku a bytových dekorací. Na rozdíl od situace před pár desetiletími je nyní nábytek elegantnější a minimalističtější. Jeho barvy jsou tlumenější. Geometrické tvary a zábavné grafické prvky ale zůstávají. Nyní se více kombinují se střízlivějšími přírodními odstíny. Výsledkem je poklidnější vzhled interiéru než ten, jaký byste si vytvořili v osmdesátých letech.

Tip na závěr

Volte dostupné varianty nejušlechtilejších materiálů. Dnes už lze velmi snadno napodobit vzhled pravé dřevěné podlahy, dlaždic anebo betonu. Imitace podlah vypadají jako ty pravé a navíc mají řadu praktických předností.
S radostí tedy vítáme Memphis zpět!

   

Zdraví