kachlová kamna pro váš interiér

S nejstaršími zařízeními, která sloužila k vytváření tepla, se setkáme už v raném středověku. Byla postavena uvnitř obytných místností nebo ve vnějších prostorách. Z této doby pochází první typy kachlových kamen.


Dnes se tento způsob vytápění vrací zpět. Je staletími prověřen a přitom jej lze sloučit s moderním stylem bydlení. Staré způsoby výroby znovu ožívají v propojení se současnými technologiemi spalovacích komor a krbových či kamnových vložek.

Proč kachlová kamna

Podíl sálavého tepla, které kachlová kamna vytváří, je vysoký. Proto je zajištěno tímto způsobem příjemné a dlouhotrvající vyhřátí místností různých velikostí. Vyrábí se kamna lehká, střední, těžká. Jak z prefabrikovaných dílů, tak klasickým „ručním“ způsobem.

Charakteristika kachlových kamen

  • Nástup tepla je pomalejší, ale po vyhasnutí vydrží hřát až 8 hodin
  • Jsou vhodná pro vytápění v průběhu celé sezony jako primární topné těleso
  • Nevýhodou je vysoká hmotnost a mnohdy větší rozměr i pořizovací cena.
  • Výhodou úspora při vytápění , komfortní pocit v místnosti, sálavé teplo je příjemné
  • Příznivé pro alergiky – nedochází k víření prachu


U klasických těžkých kachlových kamen je ve většině případu základ zděný, krb je vyroben z velmi kvalitní kameniny, dveře žáruvzdorné, případně z optických důvodů prosklené.

Kachle ruční výroby

Výrobě kachlů je věnována maximální pozornost, vždyť na nich záleží jak kvalita vytápění, tak výsledný dojem interiéru. A je pravdou, že krásná kachlová kamna jsou vždy dominantou celého domu. Kachle by měly být proto vyrobeny z kvalitní hlíny, stálost barevnosti střepu je samozřejmostí. Jen tak se mohou vytvořit barevné varianty s průhlednými glazurami a vyniknou i členité reliéfy na povrchu. Umělecká dovednost a výtvarný cit jsou správným předpokladem pro vytvoření kvalitních kachlí a následně kamen.

A nemusíte mít obavy, dnes se dají tato kamna vyrobit i v moderním designu pro interiér současnosti. A máte-li raději romantickou klasiku, například pro vaši chalupu jsou kuchyňská kachlová kamna ideální. Vaří a peče se v nich báječně.

Související články:
Správně topit, znamená ušetřit
Útulný domov s kachlovými kamny

   

Zdraví