Tajemný hrad Houska

Proč je hrad Houska tak tajemný? Co se na hradě skutečně děje, že vzbuzuje i dnes zvědavost lidí? Na první pohled není ničím zvláštní.

 

Pověsti o hradu Houska

Zvláštní jsou ale pověsti, kterými je opředen, ať už ty minulé nebo současné. Některým lidem se prý udělá při jeho návštěvě dokonce nevolno, jiní do něj odmítnou i vstoupit. Pokud už se najde takový odvážlivec, který se na hradě pokusí přespat, málokdo to vydrží. Popadne jej panika a uteče. Někteří citliví lidé vyprávějí, že slyšeli podivné zvuky uvnitř hradu, jako by někdo něco vláčel. 

Mohli bychom si říci, že lidé mají rádi senzaci a trochu si vymýšlejí. Ale zváštní neklid projevují někdy i zvířata. Zničehonic změní chování, psi vrčí a ježí srst, bojí se prý hlavně hradní kaple. A právě kolem této kaple je nejvíce dohadů. Podle starých legend skrývá vstup do pekla.

Pod kaplí původně měla být podle těchto pověstí proláklina do skály, která se nedala dlouho ničím zasypat. Lidé se jí velmi báli, protože zde měli přebývat strašní démoni, tak strašní, že se tomuto místu dlouho všichni vyhýbali. Nakonec se díru přece zasypat podařilo a postavili zde kapli, která měla vlastně zabránit vstupu zlých mocností na svět. Zajímavé je, že kapli pravděpodobně zasvětili archandělu Michaelovi, vítězi nad satanem-drakem. Jeho vyobrazení zdobí stěny kaple.

Otázky

Zda tam kdy díra skutečně byla, dá se jenom dohadovat, ovšem mnohé napovídá, že ano. Narozdíl od ostatních místností hradu jsou zdi kaple neustále vlhké. Podle odborníků by mohly být důvodem podzemní prostory pod kaplí. Třeba tu nějaké podzemí opravdu je. Co když ale pověst o bráně do pekla má zabránit tomu, aby se zde něco hledalo? Nejlépe ukryty jsou věci (například poklady) na místě, kam není radno se ani podívat natož vstoupit. Taková pověst dokáže chránit lépe než železná vrata.

Další záhadou je nově objevená místnost při rekonstrukci hradu. Doposud o ní nikdo nevěděl. K čemu vůbec sloužila?

Proč vlastně nechal Přemysl Otakar II. postavit hrad zrovna tady? Na skále, která prostupuje i do několika místností? Na východě Kokořínských lesů? K obraně jako ostatní hrady moc asi nesloužil, protože jeho budova tomu neodpovídá.

Zajímavé je, že nedaleko Housky se nachází zbytky keltského opevnění a svatyně. Má to snad spolu nějakou souvislost? Otázka ale je, když má toto místo tak hroznou pověst, proč by zde dříve Keltové budovali své osídlení?

Časová smyčka

Podle další legendy bychom se zde mohli dostat do tzv. časové smyčky, která by nás mohla posunout v čase. Něco podobného zde měl zažít l Karel Hynek Mácha, když na Housce přenocoval. Hrůznou pověst má i hradní knihovna. Za války prý zde uchovávali nacisté knihy vázané v lidské kůži.

Navzdory všem pověstem, při kterých nám naskakuje husí kůže, hrad žije nyní za současných majitelů společenským životem. Proč na někoho působí pobyt v kapli děsivě a na někoho zase dobře?

Otazníků, které zatím kolem hradu Housky zůstávají, je opravdu dost. Hledačů odpovědí na ně také. Budou tyto otázky někdy zodpovězeny? Nikdo neví. A to je právě to zajímavé, protože záhady kolem nás nám zpestřují život. V každém případě je návštěva tajemného hradu velmi lákavá.

Jaké jsou vaše zážitky? O hradu Houska můžete diskutovat po článkem.

Přidat komentář

   

Zdraví