Pro jedny jsou vrásky odrazem životních zkušeností. Jiné se s nimi nesmíří.
Jsou drahé pleťové krémy pomocníkem v boji proti vráskám, nebo jde jen o drahou reklamu?


Důmyslný plášť
Naše kůže se skládá z několika vrstev. Nad pokožkou je lehce kyselá tuková vrstva. Je to účinná ochrana proti nezvaným mikrobům. Pokožka je složena z mnoha řad buněk. Aby nás mohla účinně chránit, jsou jednotlivé buňky natěsnány na sebe a pevně spojeny. Pod pokožkou je škára. Její hlavní složkou je mezibuněčná hmota obsahující vlákna elastinu, kolagenu a fibrilinu. Škára vybíhá prstovitě do pokožky. Tak se zvětší plocha, kterou do bezcévné pokožky pronikají živiny. A pod kůží nás hřeje podkožní vazivo, které je bohaté na tuky. To také umožňuje kůži, aby se dobře přizpůsobovala pohybům mimických svalů.

Kůže a zub času
Co se v kůži děje, když se ráno co ráno budíme s čím dál hustší pavučinou vrásek?

S věkem najdeme ve škáře více defektních vláken elastinu, kolagenní vlákna už také nejsou, co bývala. I mezibuněčná spojení pokožky slábnou, a kůže je tak snáze zranitelná. Za tyto děje zodpovídá rostoucí aktivita enzymu metaloproteinázy. Proto se v kůži tvoří jemné vrásky. Proces stárnutí kůže urychlíme sluněním. Daní za opálení budou hlubší vrásky, drsnější pokožka a četnější pigmentové skvrny.

Elixír svěží pleti
Ve studii publikované v prestižním British journal of dermatology se ukázalo, že stárnoucí kůži narušenou sluněním lze pomocí krémů přece jen trochu vyspravit. Vědci testovali krém s obsahem all-trans retinových kyselin (látky strukturně blízké provitaminu A). Tyto látky snižují tvorbu metaloproteináz a dokážou tak opravit síť kolagenních vláken v kůži. Testovaný krém obsahoval dále extrakt z ženšenu, moruše a vlčího bobu. Vědci zkoušeli krém po dobu 12 dní. Poté vědci odebrali vzorek kůže ošetřené krémem a v laboratoři se potvrdil vyšší výskyt vláken mezibuněčné hmoty než v kontrolních vzorcích od stejných dárců.

Stále ovšem platí, že nejlepší (a také nejlevnější) je v péči o pleť prevence. Každodenním čištěním, používáním výživných a hydratačních krémů (na které nesmíte být citlivá) a neškvařením se v poledním slunci na pláži své pleti jen prospějete.

(Ela)

Zdroj:
The British Journal of Dermatology
http://www.osteoporoza.cz/novinky/kremy-proti-starnuti-jsou-ucinne-prevenci-se-ale-nevyrovnaji-607

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit