babiččina kuchyň

Zásady našich babiček o jídle možná známe. Ale jsou také správné?

Porovnejte je s názory expertů na zdravou výživu.

 

1 ,, Ráno snídáme jako císař, v poledne jíme jako král a večer jako žebrák"

Platí na 80 %

Ráno je prázdný zásobník energie a trávení je v plném pohybu. ,, Zdravé jídlo, je nejlepší start do nového dne," potvrzují experti. Snídaně by měla obsahovat bílkoviny, sacharidy a vitamíny. Ideální je: müsli s jogurtem a ovocem. Ale: Následující pravidlo, že se máme stravovat jako císař, král a žebrák, není bohužel zaručeně na štíhlou línii. Protože na váhu není důležitá doba příjmu jídla, nýbrž celkové množství kalorii.

2,, Jíst bychom měli přestat, když nám nejlépe chutná"

Platí na 30 %

Tohle zvládne asi málo lidí z nás! To také není žádoucí. Kdo nechá svoji půlku jídla stát, má sklon k velkým chutím a záchvatům hladu. Jíme raději více malých porcí , rozdělených přes celý den.

3,, Sýr zalepí žaludek"

Platí na 100 %

,, Mléčný tuk podporuje výnos gastrinu - tím je trávení zpomalené," vysvětlují experti na zdravou výživu. Pravděpodobně je požitím sýru zpomalené vyprazdňování žaludku. Vedlejší efekt: Dostaví se rychleji pocit sytosti.

4,, Hlad je nejlepší kuchař"

Platí na 100 %

To je správné! Když máme opravdový apetýt , chutná (skoro) každé jídlo dobře. Jedna studie ukazuje, že vnímáme aroma a vůně o hodně intenzívněji tím víc, čím je příjem jídla oddálen.

5,, Apetýt přijde, když se dáme do jídla"

Platí na 100 %

Slinění má velký vliv na náš pocit hladu: způsobí chuť na to jíst dál. Proto odložíme sáček chipsů (slaných brambůrků) teprve z ruky, až je poslední drobeček zhltnutý: Protože sůl na suchém povrchu chipsů vyláká tekutinu z úst - a nikdy nebudeme mít slaných brambůrků dost.

6,, Jste to, co jíte"

Platí na 80 %

Zdraví záleží (také) na naší stravě. A také: dlouho se dalo podle zvyků přijmu potravy rozeznat, ke které vrstvě určitý člověk náležel. I dnes se odlišují stravovací metody obyvatelstva: Podíl tlustých ve světě u chudých je dvojnásobně tak vysoký jako u lidí, kteří lépe vydělávají.

7,, Dobře pokousané je na půl strávené "

Platí na 100 %

Trávení začíná v ústech: Čím více potravy předem rozmělníme, tím více vznikají sliny s enzymy potřebné na trávení. Takto mají žaludek a střeva méně práce, jídlo je lehčeji stravitelné. Rada expertů: ,, Každé sousto pokousejte alespoň 30 krát."

8,, Kyselé pro dobrou náladu"

Platí na 10 %

Tato průpovídka pochází už ze 16. století: Tehdy platil citrón za léčivý prostředek proti moru, smutku atd. Opravdu existují potraviny, které pozvednou náladu: takto předejdete s omega-3-mastnou kyselinou například depresím, B-vitamíny, které jsou obsažené v ořechu, pomohou proti podrážděnosti.

9,, Jez zelí a budeš hezká"

Platí na 100 %

Něco na tom pravda bude, protože zelí je bezesporu důležitým zdrojem vitaminu C. Ten hraje významnou roli pro zachování naší imunity. I když naši předkové nejspíš neměli potuchy o nějakém vitaminu C, věděli, že pokud budou jíst dostatek zelí, budou zdravější a odolnější vůči nemocem. Dalšími vysoce zastoupenými vitaminy v této zelenině jsou vitamin A a vitaminy skupiny B, a to v ideálním poměru, zelí je tedy zdrojem tzv. B-komplexu. Bohatě zastoupené jsou i mnohé minerály, především železo, zinek, selen, draslík, sodík a mangan. Zelí obsahuje spoustu vlákniny, bílkovin, aminokyselin a glukózy. Kombinací všech těchto pro tělo nepostradatelných a prospěšných látek se tak stává více než jen pochoutkou na našem talíři, je to obdivuhodný, i když na první pohled nenápadný ochránce našeho zdraví.zelí se říká, že 'čistí střeva' a to je stará pravda. Má schopnost na sebe navázat jedovaté látky - těžké kovy - usazené v našem trávícím traktu, především ve střevech, a následně je odvést z těla ven. Zároveň ochraňuje střevní sliznice a podílí se na udržení zdravé střevní flóry, mikroorganismů, které se starají o správné trávení a vylučování. Zelí je známé i jako bojovník proti zácpě, a to především díky vysokému obsahu vlákniny, je tedy více než vhodné jakou součást léčby neduhů jako jsou hemoroidy a chronická ochablost střev. A dokonce je zelí opravdu díky svým vitamínům, skutečně na krásnou plet´.

10,, Láska prochází žaludkem"

Platí na 100 %

,,Láskyplně připravené jídlo platí za předehru k horké noci," tolik experti zdravé výživy. ,,A kdo by taky měl chut´ na sex, když je hladový ?! " Opravdu existují potraviny, které řádně ,,rozžhaví". Například chili paprička podporuje látkovou výměnu, zázvor podněcuje a stimuluje. Takto stoupne krevní tlak a nálada a cítíme se fit a výkonně!

Související články:
Život a návody jak je v minulém století vnímali naši předkové

 

Přidat komentář

   

Zdraví