Vějíře zase v módě

A my to samozřejmě s radostí vítáme. S tímto krásným módním doplňkem se cítíme skoro jako princezny. Kdy a kde vznikl? Tak to už dnes přesně nevíme. Nejstarší vějíře, které jsou známé, používali ve starém Egyptě. Zhotovovali je z pavích per nebo z palmových listů a jejich funkce je zřejmá: zajišťovaly přísun svěžího vzduchu v horkých dnech. V 16. století se díky obchodním stykům s východní Asií rozšířily i v Evropě.

 Zejména si jej oblíbily dámy na francouzském dvoře, kde ho uvedla do módy  Kateřina Medicejská a každá jej musela mít ve své výbavě. Později se stal natolik žádaným, že dovoz už nestačil pokrýt poptávku a musela se v Evropě zavést vlastní výroba.

Funkce vějíře

Kromě toho, že se jím dámy ovívaly, umožňoval i mimoslovní komunikaci, která byla mnohdy výmluvnější než jakákoliv slova a byla docela složitá: roli hrály především pohyby vějířem, od rychlých až po nepatrné zachvění, i to, jak je otevřen, jeho pozice před obličejem - to všechno mělo svůj přesný význam. Takový vějíř byl i hodně sexy a dámy ho využívaly ke svádění mužů. Umíte si představit, že by se takto domlouvaly i dnešní ženy?

Kouzlo a krása vějíře zapůsobily i na ženy dnešní doby. V horkých letních dnech nás může zachránit před vedrem, jeho příjemný vánek osvěží i v dusných místnostech. A navíc je velmi atraktivní. Na výběr máme mnoho barev, vzorů i druhů materiálů, z nichž se dá vějíř vyrobit. Pořídíme jej za pár korun třeba z papíru, ti náročnější mohou investovat například  do hedvábí, peří, organtýnu, saténu nebo krajky.

Vějíř se nám hodí do každé kabelky. Stal se novu oblíbeným, elegantním módním doplňkem, který krásně doplní náš styl stejně jako kabelka nebo boty.   

Autor Luci

Přidat komentář

   

Zdraví